W Polsce, która jest krajem katolickim, antykoncepcja nadal jest w dużej mierze tematem tabu i zapewne jeszcze przez dłuższy czas nim pozostanie. Trudno zmusić wierzących i praktykujących rodziców, żeby uświadamiali w tym temacie swoje dzieci czy też namawiali je do stosowania środków antykoncepcyjnych. Z drugiej jednak strony, nie można przymykać oczu na to, co faktycznie się w naszym społeczeństwie dzieje.

Nierzadko przecież zdarzają się sytuacje, w których młodzi ludzie rozpoczynają swoje życie seksualne, nie posiadając o seksie wystarczającej wiedzy. Antykoncepcja jest chyba jedną z podstawowych kwestii związanych z tym tematem. Czternastoletnia matka czy piętnastoletni ojciec z pewnością nie są przygotowani na wychowywanie dziecka, ponieważ zazwyczaj sami są jeszcze dziećmi.

Ciąża w tak młodym wieku nie wróży niczego dobrego, bo młodzi mają ograniczone możliwości zdobycia dobrego zawodu czy też po prostu ukończenia studiów, ponieważ muszą zajmować się dzieckiem i zarabiać na jego utrzymanie. Poza tym, decyzja o zajściu w ciążę powinna być świadoma i dobrze przemyślana. Zdaje się, że zdecydowanie łatwiej jest uświadomić młodych ludzi w temacie seksu oraz antykoncepcji, niż powstrzymać ich od rozpoczynania życia seksualnego.

Przekonania religijne zawsze trzeba szanować, jednak młody człowiek i tak zazwyczaj sam podejmuje decyzje związane ze współżyciem, nie licząc się zbytnio z przekonaniami rodziców. Zdaje się więc, że chyba powinno się mu przekazać fachową wiedzę o antykoncepcji.

Serwetki bankietówki