hale sportowe

Nurkowanie może oznaczać bardzo różne rodzaje aktywności. Jednym z najbardziej fascynujących sposób na zwiedzanie podwodnego świata, jest penetracja jaskiń, zatopionych budowli i wraków statków. Wszystkie te formy nurkowego zwiedzania nazywa się nurkowaniem jaskiniowym. Zapuszczanie się w miejsca tego typu jest zawsze bardziej niebezpieczne od „zwykłego” schodzenia pod wodę.

Powodów jest wiele. Największe zagrożenie to brak możliwości bezpośredniego powrotu na powierzchnię. Najczęściej nie ma tu prostej drogi ku górze. Jeśli okaże się, że nagle musimy wracać, będziemy zmuszeni pokonać cały drogą powrotną.

Z tego powodu poważniejsze wyprawy wymagają specjalnego przygotowania i wyjątkowych technik oraz sprzętu. Zabiera się np. dwie butle z powietrzem. Poza nurkowaniem stricte jaskiniowym, wyróżnia się również tak zwane nurkowanie kawernowe.

Różnica polega głównie na tym, że ten ostatni typ jest znacznie bezpieczniejszy. Zwykle nie schodzi się tutaj głębiej niż na 30-40 metrów. Co za tym, idzie nawet w wypadku awarii sprzętu czy problemów zdrowotnych, można stosunkowo łatwo wrócić na powierzchnię. Co ważne, w nurkowaniu kawernowym płetwonurek jest też nieustannie oświetlany dziennym światłem.

To znacznie zwiększa bezpieczeństwo podwodnych wojaży. W przypadku zaawansowanego nurkowania jaskiniowego, nurkowie pokonują czasem nawet po kilka kilometrów wzdłuż skalnych korytarzy. To zdecydowanie nie jest wyprawa dla amatorów. Wymaga ona wiele doświadczenia, drogiego sprzętu a także odporności na stres.

W takich warunkach bardzo łatwo wpaść w panikę.

https://patatajek.pl/kategorie/62-popregi Półmaraton Słowaka