www.pielegnacjazieleni.net.pl

Płetwy są jednym z najważniejszych części wyposażenia płetwonurka. Od nich zależy to, jak swobodnie i szybko będziemy mogli poruszać się pod wodą. Z tego powodu warto dobrze przemyśleć zakup naszego nurkowego napędu. Jakie płetwy będą najlepsze dla Ciebie? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nurkowaniem, warto być wiedział, że płetwy dzielą się przede wszystkim na dwie kategorie. Pierwsza z nich to krótkie i twarde płetwy, druga to ich przeciwieństwo – są dłuższe i bardziej elastyczne. Oczywiście względy estetyczne grają tu rolę drugoplanową. Twardość i długość płetw wpływa znacząco na możliwości poruszania się pod wodą. Czym różnią się oba rodzaje? Płetwy twarde warto wybrać wtedy, gdy chcemy zapewnić sobie dużą siłą napędową. Nie oznacza to jednak, że będziemy mogli rozwijać znaczne prędkości.

Do szybkiego pływania twarde płetwy za bardzo się nie nadają. Siłę napędową należy rozumieć podobnie jak moc silnika samochodu, która niekoniecznie musi przekładać się na możliwość szybkiej jazdy. Takie płetwy są też z reguły krótsze. Przy małej elastyczności, poruszanie długimi płetwami byłoby po prostu niemożliwe. Ich przeciwieństwo, czyli miękkie i długie płetwy mają dokładnie odwróconą charakterystykę. Nadają się świetnie do szybkiego pływania. Również charakteryzują się większą zwrotnością. Nie mają za to zbyt dużej mocy napędowej. Jednak zanim zaczniesz się zastanawiać, który styl nurkowania bardziej Ci odpowiada, wiedz, że powinieneś postawić raczej na drugą z wymienionych opcji.

Jeśli dopiero uczysz się prawidłowego nurkowania i poruszania pod wodą, elastyczne płetwy będą dla Ciebie o wiele bardziej użyteczne.

nauka tenisa poznań Popręgi neoprenowe