Ciążę można bardzo łatwo rozpoznać w późniejszych etapach. W pierwszych dniach po zapłodnieniu objawy nie są takie oczywiste. Wiele kobiet rozpoznaje ciążę na skutek zaniku miesiączki. Warto jednak pamiętać, że brak miesiączki może wiązać się z innymi czynnikami. Zazwyczaj zagnieżdżenie zarodka w macicy objawia się drobnym plamieniem, jednak sporo kobiet nie utożsamia tego z ciążą. Takie plamienie nie występuje ponadto u wszystkich kobiet.

Niekiedy może być związane z poważniejszą dolegliwością. W pierwszych dniach ciąży może pojawić się uporczywa zgaga. Najczęściej jest konsekwencją zachodzących zmian hormonalnych. Na tej podstawie trudno stwierdzić zapłodnienie, jednak jeśli równocześnie ze zgagą wystąpią inne objawy, należy zachować ostrożność. O ciąży może świadczyć także wzrost temperatury ciała. Typowym objawem ciąży są również powiększone i bolesne piersi.

W takim przypadku warto wykonać domowy test ciążowy. Są one coraz bardziej dokładne i czułe, lecz pomimo tego nie zawsze wykrywają ciążę. Testy ciążowe opierają się na mechanizmie wykrycia gonadotropiny kosmówkowej, która obecna jest w moczu już po kilku dniach od zapłodnienia. Chcąc zyskać pewność, konieczna jest wizyta u ginekologa. Badanie ginekologiczne umożliwia stwierdzenie zmian w drogach rodnych, które mogą sugerować o ciąży. Badanie krwi oraz moczu to kolejny czynnik mogący potwierdzić ciążę.

Zazwyczaj zaleca się wykonanie badania USG. Najczęściej przeprowadza się je po kilku tygodniach od zapłodnienia.