W dzisiejszych czasach trudno jest wcześnie założyć rodzinę. Utrudnione jest to przez czynniki o charakterze ekonomicznym i społecznym. Powiedzmy o nich kilka słów.

Dawniej dość często można było spotkać rodziny, w których tylko ojciec pracował, a kobieta zajmowała się wychowywaniem dzieci. Współcześnie taki model jest coraz mniej popularny, ponieważ w naszych realiach trudno jest wyżyć z jednej pensji, a kobiety coraz bardziej chcą realizować się również na płaszczyźnie zawodowej, a nie tylko rodzinnej, czemu nie można się dziwić. Poza tym, przesunęła się również granica startu w dorosłe życie.

Dawniej zdecydowana większość młodych ludzi szła do pracy niedługo po skończeniu szkoły średniej. Współcześnie znaczny procent młodych idzie na studia, a to znacznie opóźnia moment, w którym osiągnie się stabilizację zawodową na przyzwoitym poziomie. Wielu ludzi nie chce mieć dzieci zanim nie osiągnie statusu, który pozwoli na zapewnienie im godnego życia.

W dzisiejszych czasach dysponujemy nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie medycyny oraz farmakologii. Dzięki temu możemy bardziej świadomie planować powiększenie rodziny (skuteczność środków antykoncepcyjnych) oraz zachodzić w ciążę w późniejszym okresie. Średnia wieku, w której zajście w ciąże jest bezpieczne zdaje się stale wydłużać, co pozwala kobietom nie śpieszyć się z pierwszym dzieckiem.

Zwiększa się również średnia długość życia ludzkiego, co również ma w tym kontekście pewne znaczenie – kobieta, która w późnym wieku zaszła w ciąże statystycznie będzie żyła długo, co pozwoli jej na opiekowanie się dzieckiem przez długi okres.

blefaroplastyka powiek górnych cena prześcieradła higieniczne