Za najbardziej charakterystyczne objawy ciąży uważa się brak miesiączki oraz poranne mdłości. Tymczasem u wielu kobiet ciężarnych dochodzi także i do innych zmian. Niekiedy są to zmiany skórne. Nie są one szkodliwe, jednak mogą stanowić powód do niepokoju, zwłaszcza gdy pojawiają się na twarzy.

Często są powodem do irytacji i rozdrażnienia. Wszelkie przebarwienia skórne mogą być również szpecące i nieestetyczne. Przebarwienia skórne są wynikiem zmian hormonalnych. Wszystkie zmiany skórne, które pojawiają się w okresie ciąży noszą nazwę ostudy.

Są to brązowe plamy, często o dużych rozmiarach. Ostudy mogą mieć intensywniejsze zabarwienie w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wiele kobiet ciężarnych obserwuje u siebie zmienioną reakcję na słońce. Nawet te panie, które mają tendencję do szybkiego opalania się na brązowy kolor, mogą reagować podrażnioną skórą na słońce.

U niektórych kobiet dochodzi do powstania tzw. czarnej kresy. Jest ona wynikiem nagromadzenia się barwnika skóry. Jest to nieszkodliwa zmiana, która zazwyczaj zanika tuż po porodzie.

Chcąc unikać nadmiernej ilości przebarwień skórnych, należy pamiętać o kilku zasadach. Jedną z nich jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. W szczególności dotyczy to godzin popołudniowych, w których promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne. Ponadto kobiety ciężarne powinny stosować kremy z wysokim filtrem UV.

Warto osłaniać także najbardziej wrażliwe części ciała. Większość przebarwień skórnych blednie po urodzeniu dziecka.

schodołaz używany