druk numerów startowych - tutaj

Płetwy mogą różnić się wieloma detalami. Ostatecznie jednak najważniejsza jest efektywność tego elementu wyposażenia. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Mniej więcej to samo, co rozumie się pod pojęciem mocy czy wydajności dowolnego układu napędowego. Pod wodą to płetwy i Twoje nogi zastępują silnik czy śrubę.

Skoro jednak mowa o nogach, to czy nasze możliwości pod wodą nie zależą właśnie od dolnych kończyn? Z pewnością tak, jednak może się zdarzyć, że zbyt miękkie lub zbyt twarde płetwy znacznie utrudnią nam poruszanie się. W pierwszym przypadku, jeśli płetwy będą zbyt łatwo się wyginać, skończymy machając nogami w miejscu. Płetwy nie będą w stanie wytworzyć żadnej siły napędowej. Dotyczy to zwłaszcza grubszych osób.

Można sformułować taką ogólną zasadę, że im większa masa ciała, tym twardsze płetwy powinniśmy wybrać. Z drugiej strony, nie można też przesadzić z brakiem elastyczności. Zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy doświadczenia w nurkowaniu. Aby prawidłowo posługiwać się twardymi płetwami, trzeba wcześniej wyrobić odpowiednią pracę nóg.

Bez tego tylko się zmęczymy, a pływać będziemy niezbyt efektywnie. Poza tym, moc płetw zależy również m.in. od ich wyprofilowania czy ilości dysz.

Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego zostały wykonane. Jeśli nie wiesz, jakie płetwy będą dla Ciebie najlepsze, po prostu zapytaj sprzedawcę lub znajomego, który ma większe doświadczenie w pływaniu pod wodą. Każdy fan nurkowania z pewnością chętnie udzieli Ci porady.

nauka tenisa poznań