Okres jesienno-zimowy to nie tylko obniżenie temperatury, deszcze i śniegi, ale też czas świąt bożonarodzeniowych. W związku z tym, to właśnie wtedy mamy do czynienia z największym szałem zakupowym w ciągu całego roku, który dotyczy również drzewek iglastych. Dekorowanie świątecznej choinki na stałe wpisało się w krąg polskich tradycji, nie dziwi zatem fakt, że na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy żywych choinek. Są one przede wszystkim o wiele ładniejsze, gwarantują piękny zapach oraz możliwość poczucia w domu atmosfery lasu. Choć wymagają nieco więcej pielęgnacji oraz podlewania z pewnością dają większą frajdę, aniżeli ich plastikowe odpowiedniki.

Sztuczne choinki tak popularne jeszcze kilkanaście lat temu, dziś zaczynają pomału odchodzić do lamusa. Tym co przemawia za ich stosowaniem jest z pewnością wielorazowość użycia, łatwość utrzymania porządku czy też możliwość koloryzacji. Warto tu zaznaczyć, że bardzo modne były swego czasu choinki w białym kolorze, który to miał oczywiście imitować śnieg. Choć wycinanie co roku żywej choinki na święta budzi pewne wątpliwości natury etycznej, takie same wiążą się z kupowaniem drzewek plastikowych.

Jaką choinkę wybrać na święta?

Kiedy zdecydujemy już, że chcemy postawić na drzewko żywe przychodzi moment wyboru jego gatunku.

Wbrew pozorom nie jest on tak prosty, ponieważ rynek żywych choinek jest dziś niezwykle bogaty. Jednym z najpopularniejszych rodzajów choinki, którą można spotkać w wielu polskich domach jest świerk pospolity. Ma ono bardzo długą historię i jest tradycyjnym bożonarodzeniowym drzewkiem. Jeśli chodzi o jego wygląd, posiada smukłą, stożkową oraz dość regularną koronę. Pozwala to na zastosowanie go w każdym pomieszczeniu, także kuchni czy też pokoju dziecka.

Warto też zaznaczyć, że wydziela przyjemny żywiczny zapach, jednakże dość szybko traci igły. Innym gatunkiem świerku jest świerk kłujący, który jest zdecydowanie o wiele bardziej efektowany. Ma on rozłożysty pokrój, przez co będzie się nadawał głównie do przestronnych pomieszczeń. W związku z tym stosowany jest nie tylko w domach, ale też wystawnych salonach, salach, dużych holach oraz budynkach użyteczności publicznej. Charakteryzują go nieco ostrzejsze i dłuższe igły oraz wyższa cena.

Stosunkowo nowym trendem wśród drzewek bożonarodzeniowych jest jodła kaukaska. Wśród jej zalet można wymienić przede wszystkim dużą trwałość i atrakcyjny wygląd. Przez regularny pokrój, zawieszone na niej ozdoby są bardzo dobrze i widocznie wyeksponowane.

inzynieria.ekologiczny.edu.pl